„Роrażające dane GUS”: Coś niepokojącego dzieje się z życiem Polaków

Drugi rok z rzędu skraca się statystyczna długość życia Polaków – wynika z niepokojących danych Głównego Urzędu Statystycznego. Według „Dziennika Gazety Prawnej” to między innymi efekt pogarszającego się stanu zdrowia naszego społeczeństwa.

Z badań GUS wynika, że oczekiwana dalsza długość życia ludzi w Polsce spadła o 1,5 miesiąca w przypadku 60-latków i o 1,3 miesiąca w przypadku 65-latków. Tę niepokojącą tendencję odnotowano już drugi rok z rzędu – w 2017 r. też był spadek (o 1 miesiąc i 1,2 miesiąca).

W 2018 r. zmarło niemal 414 tys. osób – najwięcej od czasów II wojny światowej. W części to rezultat przyspieszonego starzenia się polskiego społeczeństwa. Jednak „Dziennik Gazeta Prawna” zwraca również uwagę, że pogarsza się stan zdrowia Polaków.

Co więcej, za powód wzrostu umieralności w poprzednich latach uznaje się m.in. smog. Raport Narodowego Funduszu Zdrowia potwierdza, że w 2017 roku stężenie zanieczyszczonego powietrza było naprawdę na wysokim poziomie i zabijało ludzi, przyczyniając się do powstania poważnych problemów zdrowotnych. Okazuje się, że winna wzrostowi liczby zgonów była też szalejąca grypa.

Z drugiej strony gazeta zauważa, że im krótsza jest oczekiwana średnia długość życia, tym wyższe emerytury. I właśnie w tym roku – mimo złej wiadomości, że w Polsce żyje się coraz krócej – wzrosną nieznacznie świadczenia emerytalne. Ci, którzy będą przechodzić na emeryturę 1 kwietnia, uzyskają nieco większe świadczenia. Z szacunków „DGP” wynika, że spadek statystycznej długości życia o ponad miesiąc podwyższy przeciętną emeryturę mężczyzny o 16 zł, a kobiety o 10 zł.

.

.

.

Share