Biskup Alojzy Orszulik miał 90 lat. Już nie jest z nami

Nie żyje biskup senior Alojzy Orszulik. Duchowny uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. W 2010 roku Bronisław Komorowski nadał mu najwyższe odznaczenie państwowe – Order Orła Białego. Był pierwszym biskupem łowickim. W marcu 2004 roku złożył rezygnację, przyjętą przez Jana Pawła II.

Informację o śmierci byłego biskupa przekazał wikariusz generalny diecezji łowickiej bp Wojciech Osial.

Alojzy Orszulik urodził się w Baranowicach na Śląsku (dziś części Żor). Po ukończeniu kilku klas szkoły podstawowej, zaczął pracować jako stolarz. Po wojnie wstąpił do seminarium duchownego, zdał maturę, rozpoczął nowicjat oraz studia filozoficzno-teologiczne. W 1957 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Duchowny wszedł w skład zespołu przygotowującego papieskie pielgrzymki do ojczyzny. W latach 80. uczestniczył w przygotowywaniu ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, należał do Komisji Mieszanej Stolicy Apostolskiej i Episkopatu Polski ds. nawiązania stosunków dyplomatycznych z Watykanem.

Uczestniczył w rozmowach w Magdalence i obradach Okrągłego Stołu. W 1992 roku otrzymał nominację na biskupa nowo utworzonej diecezji łowieckiej. Urząd ten sprawował do 2004 roku.

Otrzymał tytuł honorowego obywatela Miast Łowicza i Łęczycy. Był też honorowym członkiem Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. 4 listopada 2010 roku z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego otrzymał Order Orła Białego.

.

Share