„Ohyda, ohyda, zbrodnia”: Wałęsa wуbuсhł, gdy zadano mu niewygodne pytanie

Lech Wałęsa emocjonalnie reaguje, gdy przypomina mu się sprawę domniemanej współpracy z SB. Były prezydent konsekwentnie zaprzecza, jakoby kiedykolwiek współpracował z bezpieką i ostro odpowiada tym, którzy nazywają go Bolkiem. Tak było w rozmowie ze Superstacją.

– Co pan zamierza zrobić z „Bolkiem”? Pan ma status pokrzywdzonego, ale jest cała masa ludzi, którzy mówią: donosił Wałęsa – zapytał byłego prezydenta dziennikarz Superstacji Marek Czyż. Lech Wałęsa w odpowiedzi zaczął się ironicznie śmiać, po czym w dosadnych słowach powiedział, co myśli o tych, którzy mówią o nim per Bolek. – Strzelać, tylko trzeba by strzelać! – wyjaśnił.

– Jeśli mieli moje papiery, to po co podrabiali? (…) Ja nie jestem w stanie nic tu zrobić, dlatego, że pewnych ludzi nie przekonam. Zobacz pan na moim Facebooku: tam jest jak wykorzystują Walentynowicz i innych, jak dają im papiery po to, żeby ze mną walczyła. Po co w stanie wojennym zawieźli papiery Walentynowicz? Nawet Urban powiedział ostatnio, że gdybym był agentem, to by mnie spróbowali wykorzystać – tłumaczył Lech Wałęsa w rozmowie z Superstacją.

– Nigdy nie byłem agentem. Nigdy nie donosiłem. To wszystko kłamstwo – powtarzał to, co twierdzi od lat. Dodał, że widać, że „Kiszczak z Kaczyńskim żyli w dobrej komitywie”. Jak się wyraził, „ohyda polega na tym, że żonę Kiszczaka wykorzystali przeciwko mnie dowożąc jej papiery w kartonach”. – Ohyda, ohyda, zbrodnia – mówił wyraźnie wzburzony Wałęsa.

W grudniu dziennikarze „Rzeczpospolitej” i Polskiego Radia odnaleźli w amerykańskim Instytucie Hoovera nieznane dokumenty i notatki należące do Czesława Kiszczaka. Wśród nich był list generała do Lecha Wałęsy. Dokument pokazywał próbę rozgrywania ówczesnego prezydenta i w sposób zawoalowany sugerował wiedzę o jego kontaktach z SB.

Wałęsa po tym stanowczo zaprzeczył, tym sugestiom. – Nigdy Kiszczak mnie nie szantażował. Ja jestem nie do szantażowania – wyjaśniał Lech Wałęsa.

ю

źródło: Superstacja

Share