„Pokochał go cały świat”: Dziś 14. rocznica

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Jego 27-letni pontyfikat przeszedł do historii Kościoła i świata. Papież Polak miał odwagę podróżować w najodleglejsze zakątki świata. Kochał młodzież, a ona pokochała jego.

Śmierć Jana Pawła II wstrząsnęła całym światem. 2 kwietnia, tuż przed godziną 22, serca wierzących na całym świecie na moment przestały bić. Właśnie wtedy przekazano informację o śmierci jednego z najbardziej kochanych papieży w historii Kościoła.

.

Jan Paweł II – ostatnie chwile

Odchodzenie Jana Pawła II nie było łatwe. Papież od lat 90. zmagał się z chorobą Parkinsona. Jej objawy nasiliły się w marcu 2005 roku. Jan Paweł II był wtedy hospitalizowany i przeszedł zabieg tracheotomii, która miała ułatwić mu oddychanie.

Szczególnym momentem pontyfikatu papieża Polaka było ostatnie spotkanie z wiernymi, do którego doszło 30 marca. Jan Paweł II pokazał się wówczas w oknie Pałacu Apostolskiego, jednak nie był w stanie wypowiedzieć żadnego słowa. Po raz ostatni pobłogosławił wiernych, po czym powrócił do swoich komnat.

Kolejne godziny przynosiły bardzo złe informacje na temat stanu zdrowia Jana Pawła II. Wraz z komunikatami świadczącymi o ciężkim stanie papieża na Placu Świętego Piotra przybywało wiernych. 1 kwietnia za zdrowie Ojca Świętego przed Pałacem Apostolskim modliło się ok. 30 tys. wiernych, a liczba ta stale rosła.

Jan Paweł II odszedł w obecności Josepha Ratzingera, a także lekarza i polskich duchownych – kardynała Mariana Jaworskiego, arcybiskupa Stanisława Ryłko, księdza Tadeusza Stycznia. Informację o odejściu papieża wiernym przekazał arcybiskup Leonardo Sandri – O godzinie 21:37 nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca.

.

Ostatnie pożegnanie Jana Pawła II

Pogrzeb Jana Pawła II odbył się 8 kwietnia. Na Placu Świętego Piotra zgromadziło się ok. 300 tys. wiernych, a do Rzymu przybyło ich nawet 5 milionów. Pośród tłumu przebijały się flagi z napisem „Santo subito”, co znaczyło „święty natychmiast”.

Ceremonia pogrzebowa została zapamiętana nie tylko ze względu na ilość wiernych oraz delegacje z całego świata. Wielu osobom w pamięć zapadła również scena zamykającej się księgi, która leżała na trumnie z ciałem Jana Pawła II.

.

Przez całą ceremonię wiatr przewracał jej kolejne kartki, a wraz z końcem mszy, zamknęła się również księga. Dla wielu osób był to przejaw działania Ducha Świętego.

Trumnę z ciałem Jana Pawła II złożono w krypcie Bazyliki Świętego Piotra. Po beatyfikacji w 2011 roku grobowiec przeniesiono do Kaplicy Świętego Sebastiana Bazyliki Świętego Piotra.

.

Share