„Polacy chcą wiedzieć”: Co się dzieje ze zdrowiem prezydenta

Andrzej Duda w ostatnim czasie miał, według doniesień medialnych, ulec wypadkowi podczas wyjazdu na narty. Wiadomość niezwykle zmartwiła obywateli, którzy chcieliby mieć dostęp do bieżących informacji na temat stanu zdrowia głowy państwa. Świadczą o tym między innymi wyniki nowego sondażu przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej”.

Andrzej Duda nie pojawił się jakiś czas temu na spotkaniu z rolnikami, którzy protestowali w Warszawie i bardzo chcieli z nim porozmawiać. Przedstawiciele mediów zabiegali więc o poznanie przyczyn nieobecności prezydenta jednak jego współpracownicy odpowiadali na wszelkie pytania w bardzo wymijający sposób.

Ostatecznie dziennikarze dotarli więc do wieści, według których polityk miał podczas jazdy na nartach ulec wypadkowi, przez który musiał przejść rehabilitację.

Andrzej Duda będzie musiał informować o swym stanie zdrowia?

Jako że sprawa ta nadal nie została wyjaśniona, wielu obywateli domaga się bieżącego ujawniania informacji na temat stanu zdrowia głowy państwa. Tak przynajmniej wynika z wyników sondażu, który przeprowadziła pracownia SW Research dla „Rzeczpospolitej”.

Na pytanie: „Czy szczegóły stanu zdrowia prezydenta RP powinny być podawane do publicznej wiadomości?” twierdząco odpowiedziało aż 52 proc. ankietowanych.

Liczba osób, która nie chciałaby otrzymywać informacji na temat tego, czy Andrzejowi Dudzie nic nie dolega, okazała się znacząco mniejsza. Przecząco odpowiedziało bowiem jedynie 23 proc. pytanych. Jedna czwarta nie była w stanie udzielić jednoznacznej, konkretnej odpowiedzi.

– O konieczności ujawnienia tych informacji są mocniej przekonani mężczyźni i osoby, które ukończyły 50 lat – czytamy w opisie szczegółów wyników badania.

Czu Andrzej Duda przystanie na apele opinii publicznej?

Sam Andrzej Duda nie skomentował na razie rezultatów przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej” sondażu, które opisują dziś wszystkie największe media w Polsce. Wkrótce prezydent będzie się musiał zapewne odnieść do sprawy, gdyż presja społeczna w tej kwestii zdaje się rosnąć. Nawet jeżeli głowa państwa powstrzyma się od wyjawienia swej opinii, być może w jego imieniu wypowiedzą się najbliżsi współpracownicy.

Jak donoszą media, ewentualna decyzja o ujawnianiu stanu zdrowia Andrzeja Dudy oraz każdego kolejnego prezydenta byłaby ewidentnym pójściem śladem polityki Stanów Zjednoczonych. Tam odtajnianie wyników corocznych, obowiązkowych badań głowy państwa jest bowiem całkowitym standardem.

.

Share