„W jakim wieku Polka rodzi swoje pierwsze dziecko”: Znamy statystyki. Są alarmujące

Panuje powszechna opinia, że Polki coraz później decydują się na pierwsze dziecko. Na pewno w jakiejś części winna jest temu sytuacja panująca w kraju. Mieszkania są horrendalnie drogie, a żeby wziąć kredyt potrzebny jest wkład własny i pensja, która pozwala na spłatę. To z kolei prowadzi do tego, że chcemy mieć wyższe wykształcenie albo solidny fach. Tylko dzięki temu i znajomości języków obcych możemy pozwolić sobie na stabilizację. No chyba, że posiadamy rodzinny majątek albo znajomości.

Kolejne czynniki, które wpływają na decyzję o urodzeniu pierwszego potomka w późniejszym wieku, to chęć rozwoju, zwiedzenia świata oraz brak odpowiedniego mężczyzny u boku.

Co zaskakujące, chociaż możemy mówić o tym, że w XXI wieku kobiety rodzą pierwsze dziecko później niż ich przodkinie, na tle Europy nie jesteśmy najgorsze.

Na podstawie danych Eurostatu z 2016 r. dowiadujemy się, że Polka po raz pierwszy zostaje matką, gdy ma 27 lat. Dla porównania w roku 2008 wiek ten wynosił 26 lat, a w roku 2002 – 25 lat.

Trzeba więc przyznać, że wiek się wydłuża.

Średnia wieku świeżo upieczonych mam w krajach UE wynosi 28,9 lat.

Później od nas rodzą Włoszki oraz Hiszpanki.

Ich pierwsze dzieci przychodzą na świat, gdy zbliżają się do 31-go roku życia.

Z kolei wcześniej rodzą Rumunki, Bułgarki i Łotyszki.

A wy w jakim wieku po raz pierwszy zostałyście (lub zamierzacie zostać) matkami?

Share