O.Wiśniewski o Wielkanocy : „Czas postawić problem szkoły jako zasadniczy w naszym kraju”

Dominikanin ojciec Ludwik Wiśniewski był dzisiaj gościem Beaty Lubeckiej w programie „Gość Radia Żet”.
O.Wiśniewski o Wielkanocy…

Ludzie rzadko stawiają pytanie, jak przeżyć święta, żeby było lepiej niż jest. Natomiast często spotykałem się z tym pytaniem w Rosji w latach 90-tych. Wiedzą, jak obchodzić święta państwowe, ale nie wiedzieli, jak się obchodzi Wielkanoc. Trzeba włączyć się w liturgię Wielkiego Postu. (…) Żeby człowiek wszedł na drogę wiary, jest wstępny warunek. Człowiek musi się zdumieć nad tym, co powiedział Chrystus.

Cały Wielki Post to właśnie pokazywanie różnych dzieł Boga, żeby człowiek się zdumiał. Apogeum jest Wielki Piątek. Wielka Sobota i Niedziela są odpowiedzią na zdumienie. Wchodzimy, przyjmujemy, rozpoczynamy nowe życie.. Wielokrotnie obserwowałem ludzi, którzy się nawracali. (W Wielkanoc) rozważają nowe życie. To jest to, co przynosi im niedziela zmartwychwstania.

O polityce…

Tu wcale nie chodzi o 1000 zł. Myślę, że nasza szkoła jest w tej chwili w dramatycznej sytuacji. Mam bliskich znajomych, którzy niedawno byli w Finlandii. Mówili, że ten zawód jest tam najbardziej prestiżowym zawodem. Ministrowie potrafią zrujnować pewne ustalenia.

Potrzebna jest nam ogólnonarodowa debata nad tym, jak ta szkoła ma wyglądać. Wydaje mi się, że w tej chwili znaleźliśmy się w strasznym dołku. Dzięki Bogu, że nauczyciele sygnalizują, że tak dalej być nie może. Tu nie chodzi o 1000 zł.

Tu chodzi o sensowną szkołę, która będzie wychowywać Polaków w sensowny sposób. Nie bardzo wiem, jak rozmowy przebiegają w szczegółach. Natomiast generalnie to bardzo ważny sygnał, że szkoła jest w ruinie. Pierwszy krok to sensowne wynagrodzenia dla nauczycieli. Oczywiście, że kibicuję nauczycielom.

Czas postawić problem szkoły jako zasadniczy w naszym kraju. To przede wszystkim rządzący odpowiadają za destrukcję w naszym kraju; to, co się dzieje w ostatnich latach, to mimo wszystko jakiś obłęd – mówi dominikanin Ludwik Wiśniewski.

Share