Domowa klimatyzacja może obniżyć temperaturę nawet o 5 stopni. Kosztuje grosze i nie potrzebuje prądu

Wróciły upały i to nie byle jakie. Słupki termometrów znowu pokazują nawet 30 stopni. Porozstawiane po domu wiatraki i zimne napoje nie pomagają? Mamy coś lepszego – domowy klimatyzator. Możesz go zrobić samodzielnie. A co najważniejsze – kosztuje grosze i nie potrzebuje prądu.

Eco-cooler – tak nazywa się genialny w swojej prostocie wynalazek – pozwala obniżyć temperaturę w mieszkaniu nawet o 5 stopni Celsjusza. Wykonanie takiego klimatyzatora jest bardzo proste. Wystarczą do tego duży karton oraz kilka albo kilkanaście pustych plastikowych butelek.

Zobacz, jak zbudować domową klimatyzację krok po kroku. (Na dole znajdziesz film, jak zrobić klimatyzator.)

1. Wybierz gruby karton odpowiedniej wielkości. Eco-cooler montuje się w oknie, więc rozmiar kartonowej płyty powinien być dopasowany do okna, w którym zamierzasz go umieścić.

2. Wytnij w kartonie otwory potrzebne do zamontowania w nich butelek. Otwory muszą być dopasowane do wielkości szyjki od butelki. A im więcej butelek, tym lepsze chłodzenie.

3. Przygotuj butelki – są one najważniejszym elementem całej konstrukcji. Zostaw jedynie kilkanaście centymetrów od szyjki, a resztę odetnij. Musisz też odciąć górę zakrętek w każdej z butelek. Rób to z dala od dzieci i uważaj na palce!

4. Do każdego z otworów dopasuj butelkę i zamocuj ją, przykręcając zakrętką z drugiej strony.

5. Gotowy klimatyzator umieść w oknie i odpowiednio zabezpiecz. Pamiętaj, że szeroka część butelki musi być skierowana na zewnątrz, a szyjki do środka pomieszczenia.

Domowa klimatyzacja – jak to działa

Eco-cooler to wynalazek dwóch firm – Gray Dhaka i Grameen Intel. Ten prosty pomysł miał na celu poprawę jakości życia mieszkańców Bangladeszu. Wielu z nich mieszka w prowizorycznych barakach, w których temperatura może przekraczać nawet 35 stopni Celsjusza.

Domowy klimatyzator działa na zasadzie chłodzenia przez rozprężenie. Co to znaczy? Gdy gorące powietrze wpada do butelki i przechodzi przez szyjkę, jego ciśnienie wzrasta. Gdy wypływa na zewnątrz po drugiej stronie butelki, ciśnienie spada (następuje rozprężenie) i spada też temperatura powietrza.

Share