„Dzisiaj jego wielki dzień”: O aktorze „Kiepskich” mówi cała Polska

Świat według Kiepskich od ponad 20 lat bawi tysiące polskich widzów. Od samego początku istnienia telenoweli w jego obsadzie znajdował się Ryszard Kotys, który obchodzi dzisiaj 87. urodziny.

Te zbiegły się niemalże z 20-leciem istnienia serialu (premierowy odcinek nadano 16 marca 1999 roku), co tylko sprawiło, że o Ryszardzie Kotysie jest jeszcze głośniej. Kultowy artysta wciąż występuje w produkcji Polsatu, pomimo wielkich problemów ze zdrowiem, na które ostatnio narzekał.

Gwiazda „Świata według Kiepskich” obchodzi urodziny. Niesamowita kariera Ryszarda Kotysa

Dzisiejszy jubilat urodził się 20 marca 1932 roku. Mężczyzna od zawsze zainteresowany był aktorstwem i tuż po wojnie, w 1953 roku skończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. W początkach swojej kariery mężczyzna zajmował się grą w teatrze i reżyserowaniem spektakli. Przez kilka lat udało mu się jednak pojawiać w rolach epizodycznych w filmie i zdołał zagrać w tak kultowych obrazach, jak „Pokolenie”, czy „Rękopisie znalezionym w Saragossie”.

Na prawdziwą szansę wpisania się w historii polskiej telewizji, artysta musiał poczekać jednak aż do 1999 roku, kiedy przyjął rolę Mariana Paździocha w „Świecie według Kiepskich”. Rola nieznośnego sąsiada, który utożsamiał najgorsze cechy Polaków, przyniosła mu wielką popularność, a sam artysta stał się bardzo rozpoznawalny. Powiedzonka Paździocha, takie jak „Helena mam zawał” weszły nawet do mowy potocznej.

Choroba zachwiała karierą Kotysa

Artysta w ostatnim czasie musiał zrobić sobie przerwę od grania w „Świecie według Kiepskich”. Powodem takiej decyzji była demencja, jaka dopadła legendarnego artystę. Problemy sprawiły, że mężczyzna poważnie myślał nad wycofaniem się z działalności artystycznej.

– To prawda, gubię się dosłownie wszędzie. Na przykład wchodzę do jakiegoś mieszkania, a wychodząc, nie mogę trafić we właściwe drzwi. Bardzo często gubię się też w obcym mieście. Idąc do kogoś, nie kieruję się na klatkę schodową, tylko na przykład do piwnicy. Wtedy jestem potwornie przerażony – wyznał Kotys

Na szczęście, aktor nadal pojawia się w Świecie według Kiepskich, gdzie nadal wciela się w swoją legendarną postać. Jego udział w produkcji nie jest już tak duży, jak przed laty, ale dla widzów najbardziej liczy się to, że postać Paździocha nadal istnieje i nadal jest w stanie rozbawiać do łez.

.

Share