„Jakie grzechy ludzie popełniają podczas mszy”: Lista jest długa

Polska jest jednym z nielicznych, a może nawet jedynym krajem w Europie, gdzie wielu ludzi uczęszcza na msze do kościoła katolickiego. Jeżeli chodzi o pozostałe kraje europejskie, księża ewangelizujący Europejczyków wspominają, że jest to zaledwie kilka procent całego narodu. Europa stała się konsumpcjonistyczna. W Polsce jeszcze tego tak bardzo nie widać. Mocno trzymamy się tradycji.

Wiernych chodzących do kościoła można podzielić na tych, którzy naprawdę wierzą i na ludzi uczęszczających na mszę z przyzwyczajenia lub na wszelki wypadek. Ci ostatni dopuszczają do siebie możliwość istnienia Boga, ale nie są do niego całkowicie przekonani.

Niewiele osób wie, że w kościele, podobnie jak w wielu innych miejscach, obowiązuje savoir-vivre. Osoby kierujące się w życiu wiarą doskonale o tym wiedzą i przestrzegają ich. Natomiast druga grupa, o której wspomniałyśmy, nie podchodzi do mszy na poważnie i pozwala sobie na zbyt wiele. Czasami jej zachowanie jest wręcz karygodne.

Jakie grzechy popełnia się najczęściej podczas mszy świętej?

.

Spóźnianie się

Msza święta rozpoczyna się znakiem krzyża zainicjowanym przez kapłana, a kończy w momencie, kiedy on opuszcza ołtarz. Wiele wiernych nie przejmuje się tym i przychodzi grubo po czasie. Trzaskają drzwiami i przepychają się między innymi, zakłócając celebrowanie. Katolicy powinni pojawiać się w kościele kilkanaście minut wcześniej, aby odpowiednio się wyciszyć i skupić na mszy.

Strojenie się

Czasami, będąc na mszy, ma się wrażenie, że to pokaz mody. Dziewczyny przychodzą w strojnych sukienkach i butach na obcasach. Noszą głębokie dekolty, a nawet krótkie mini. Nie może też zabraknąć pełnego makijażu. Do kościoła najlepiej wybierać skromniejsze ubrania.

Przeglądanie telefonu

Nastolatkowie nawet w kościele nie mogą się powstrzymać od przeglądania telefonów. Wiele ludzi zapomina też o wyciszeniu dźwięku. Potem inni wierni muszą wysłuchiwać różnych hitów.

Rozmowy

To akurat domena straszych pań. Niby takie porządne, a jednak nie mogą się powstrzymać przed ploteczkami w kościelnej nawie. Jakby nie można było poczekać do końca.

Niepilnowanie dzieci

Wrzeszczące dzieci to prawdziwe utrapienie w kościołach. Zakłócają msze, a rodzice nie zawsze próbują je uspokoić, już nie wspominając o opuszczeniu na chwilę kościoła. Do tego dochodzi częstowanie maluchów jedzeniem, szeleszczenie papierkami oraz zabawa samochodzikami.

Przepychanie się przy wychodzeniu

To również domena starszych pań. Walka o to, aby jak najszybciej wyjść, jest pośród nich zacięta. W ruch idą łokcie i inne części ciała. Chociaż przed chwilą słuchały o miłości do bliźniego, w mig o tym zapominają.

Wykonywanie znaku krzyża byle jak

Ten znak wykonuje się z szacunkiem, starannie. Tymczasem niektórzy wierni wykonują ruchy, które trudno nazwać.

Zajmowanie miejsca na brzegu ławki

Powinno się zajmować miejsce po środku, żeby inni nie musieli się przepychać bądź prosić nas o wpuszczenie do ławki. Potem robi się z tego powodu niepotrzebny ambaras. Niestety wiele wiernych nie przestrzega tej zasady savoir-vivre. Nawet po upomnieniu przez księdza z ambony.

Zwracanie komuś uwagi

Ostatnie przewinienie to zwracanie komuś uwagi. Nawet jeżeli uważamy jego zachowanie za nieodpowiednie, powinnyśmy się powstrzymać i skupić na mszy.

Share