„Jakie skutki przyniosą”.Wigilia i Wielki Piątek. Nowy projekt w Sejmie

Wigilia i Wielki Piątek – wkrótce możemy mieć dwa dodatkowe dni wolne. Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego-Unii Europejskich Demokratów zaproponowali, by wprowadzić dzień wolny od pracy w Wielki Piątek oraz Wigilię Bożego Narodzenia – informuje Dziennik Zachodni. Prawo mogłoby wejść w życie od nowego roku, czyli po tegorocznym Bożym Narodzeniu.

Wigilia wolna od pracy? Bardzo możliwe, ale jeszcze nie w tym roku. Poselski projekt zakłada jednak, że mogłoby tak być już od 2019 r. W uzasadnieniu do projektu, który właśnie wpłynął do Sejmu posłowie argumentują, że „Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji, oraz na Węgrzech”.

Według założeń projektu wolny miałby być również Wielki Piątek. To ważny dzień dla katolików, którzy przygotowują się do świętowania Wielkanocy. „Drugi dzień Triduum Paschalnego jest dniem ustawowo wolnym od pracy w 15 państwach członkowskich Unii Europejskiej, tego dnia nie pracują: Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy, Szwedzi” – piszą autorzy projektu.

Pomysł wolnego w Wigilię i Wielki Piątek raczej spotka się z pozytywnym odzewem Polaków. W sondażu przeprowadzonym na wiosnę 2018 r. przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej” Wigilię jako wolny dzień wybrało aż 58 proc. respondentów, a Wielki Piątek z 25 proc. wskazań znalazł się na drugim miejscu.

Jakie skutki przyniosą dodatkowe dwa dni wolnego? Zdaniem pomysłodawców nowe dni ustawowo wolne od pracy mogą przyczynić się do zmniejszenia wartości z podatku VAT o około 600 milionów złotych.

1

2

3

4

Źródło: Dziennik Zachodni, Rzeczpospolita

Share