Krystyna Pawłowicz chciała ponownej lustracji Wałęsy

Znana z ostrego języka posłanka PiS Krystyna Pawłowicz chciała wznowienia procesu lustracyjnego Lecha Wałęsy. IPN odmówił ze względu na czas jaki upłynął od wydania wyroku w tej sprawie.

Krystyna Pawłowicz zwróciła się z wnioskiem o wznowienie postępowania powołując się na dokumenty z tak zwanej „teczki Kiszczaka”. Chciała, by w oparciu o nowe fakty ustalić, czy wyrok wydany przez sąd w sprawie oświadczenia lustracyjnego Lecha Wałęsy jest słuszny.

W 2000 roku sąd uznał, że były prezydent złożył prawdziwe oświadczenie. Wałęsa nigdy nie przyznał się do tego, że był agentem TW „Bolek”. W ostatnich miesiącach podjął nawet ofensywę prawną pozywając kilka osób, między innymi Sławomira Cenckiewicza współautora książki, w której została udokumentowana agenturalna przeszłość byłego prezydenta, z powodu nazywania go agentem bezpieki.

IPN odmówił wznowienia procesu lustracyjnego Wałęsy. W piśmie przesłanym posłance Pawłowicz wyjaśnia, iż minął już okres 10 lat od uprawomocnienia się wyroku wydanego przez sąd co uniemożliwia wznowienie procesu.

Share