„Kwota zwiększyła się o połowę”: Ministerstwo Kultury jest hojne dla muzeum Rydzyka

Muzeum „Pamięć i Tożsamość”, firmowane przez Fundację „Lux Veritatis”, kierowaną przez o. Tadeusza Rydzyka ze strony Ministerstwa Kultury miało otrzymać 70 mln złotych dofinansowania.

Resort zaklinał się, że kwota dotacji pozostanie bez zmian. Teraz okazuje się, że minister kultury Piotr Gliński zwiększa finansowanie Muzeum na całe 117 mln zł.

Finansowanie Muzeum

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II to instytucja prowadzona przez Ministerstwo Kultury i fundacje „Lux Veritatis” prowadzoną przez ojca Tadeusza Rydzyka. Gmach muzeum powstać ma w Toruniu, pomiędzy Wyższą Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej a nowobudowanym sanktuarium.

Jak można przeczytać na stronie muzeum, budową instytucji zajmie się spółka Rafako. Za swoją pracą otrzyma 117,7 mln zł netto (144,7 mln zł brutto). Połowa tych pieniędzy – a konkretnie 70 mln złotych – miała pochodzić z dotacji Ministerstwa Kultury. Fundacja o. Rydzyka do wspólnego przedsięwzięcia miała wnieść wkład niefinansowy, m.in. koncepcję, grunt oraz eksponaty.

Pozostawał tylko jeden szkopuł – nie było wiadomo, skąd zostanie wzięta reszta kwoty na wykonanie inwestycji. Ministerstwo w listopadzie informowało, że kwota dotacji pozostanie bez zmian, jednak już 16 kwietnia z raportu giełdowego Rafako wynikało, że brakujące środki się znalazły, a firma podpisała umowę z inwestorem.

Pełna kwota z ministerstwa

Teraz wiadomo, skąd Rafako weźmie pieniądze. Całość inwestycji pokryje resort kultury. Jak ogłosił na swojej stronie internetowej, minister Gliński zdecydował podwyższyć kwotę finansowania inwestycji do 117 mln złotych, o czym jako pierwsza napisała „Gazeta Wyborcza”.

To oznacza, że całe wynagrodzenie netto wykonawcy zostanie pokryte z kieszeni ministerstwa. Jak zauważa „GW”, kwota brutto nie ma zbyt wielkiego znaczenia, ponieważ podatek VAT od inwestycji i tak trafi do budżetu państwa.

– Aktualizacja kwoty wynika z sytuacji na rynku inwestycji, w szczególności inwestycji muzealnych oraz realnych kosztów realizacji przedsięwzięcia – czytamy w opublikowanym przez ministerstwo komunikacie

.

Share