„Możesz stracisz pieniądze”: Lepiej sprawdź PIT

Rozliczył cię fiskus? To nie powód, by spocząć na laurach i w ogóle zapomnieć o PIT. Są rafy, na które musisz uważać, bo stawką są twoje pieniądze! W tym roku skarbówka po raz pierwszy wyręczają większość podatników. Chodzi o tych, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38.

Od 15 lutego w serwisie www.podatki.gov.pl dostępne są gotowe deklaracje. Wystarczy komputer z dostępem do internetu, by zobaczyć swój PIT. A co najważniejsze – sprawdzić go i zaakceptować. Masz czas do 30 kwietnia. Ale UWAGA! Jeśli nie będziesz mieć uwag, to możesz stracić 500+ lub w najlepszym razie – dłużej czekać na zwrot nadpłaconego podatku! Podpowiadamy, jak tego uniknąć.

• Korzystasz z ulgi na dzieci? Możesz stracić 500+

Chodzi o rodziców, którzy biorą 500+ na pierwsze czy jedyne dziecko. Tu brany jest pod uwagę próg dochodowy, który obecnie wynosi 800 zł lub 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego. Jeśli nasze dochody na osobę w rodzinie są bliskie tej granicy, lepiej nie odliczać ulgi w pełnej wysokości, bo można stracić świadczenie.

Co więc należy zrobić? Wystarczy zaznaczyć w PIT, że chcemy odliczyć ulgę np. za 10 miesięcy zamiast 12, by nie obawiać się jej utraty. Odliczenie na dziecko wynosi teraz 1112,04 rocznie. Wypłata świadczenia wychowawczego – 6000 zł rocznie. Na pierwszy rzut oka widać więc, że warto poświęcić odliczeniu ulgi w PIT więcej uwagi, by nie stracić 500+.

• Urodziło ci się dziecko? Sam wprowadź ulgę, możesz zyskać ponad 1000 zł

To kolejna rafa, która czeka na rodziców. Jeśli w zeszłym roku urodziło ci się dziecko, nie licz że fiskus sam uwzględni ulgę rodzinną w zeznaniu rocznym (tak jest tylko w przypadku rodziców, którzy w zeszłym roku korzystali z tego odliczenia). Musisz zrobić to sam. Dlatego nie akceptuj w ciemno e-PIT przygotowanego przez fiskusa. Przeczytaj go dokładnie i wprowadź ulgę, jeśli zostałeś rodzicem. Warto! Możesz zyskać nawet 1112,04 zł!

• Złóż e-PIT, szybciej dostaniesz zwrot

To zmiana na plus dla rodzin. Otóż jeśli skorzystają z wypełnionego przez fiskusa zeznania podatkowego, czyli e-PIT szybciej dostaną zwrot nadpłaconego podatku. Jeśli rozliczają się tradycyjnie, urzędnicy skarbowi będą mieć 3 miesiące na zwrot nadpłaty podatku (jeśli ona jest). Ale jeśli skorzystają z usługi Twój e-PIT – zwrot mają dostać w 45 dni. W jeszcze lepszej sytuacji są rodziny wielodzietne, które korzystają z Karty Dużych Rodzin. Jeśli zaznaczą w PIT, że mają KDR, dostaną nadpłatę w ciągu 30 dni od złożenia rozliczenia.

Wielka zmiana dla podatników

.

Share