O takim działaniu storczyków mało kto słyszał – a szkoda. Każdy powinien je mieć

Jest łatwy w uprawie, a jego wspaniałe duże kwiaty cieszą oko nawet przez okrągły rok (a przynajmniej przez kilka miesięcy). Nic dziwnego, że storczyk falenopsis rośnie w większości polskich domów. Jednak warto go mieć nie tylko ze względu na wygląd. Falenopsis ma właściwość, o której mało kto słyszał. Przeczytajcie koniecznie, o co chodzi – warto.

Storczyk falenopsis

Storczyk falenopsis jest jednym z najpopularniejszych i najłatwiejszych w uprawie storczyków. Nie potrzebuje okresu spoczynku, przez cały rok odpowiada mu temperatura pokojowa, czyli ok. 20 – 24 stopnie C (obniżamy ją tylko przed okresem kwitnienia – do 18 stopni w nocy i 22 w dzień, co zaktywizuje roślinę do zawiązania pąków), jak wszystkie storczyki potrzebuje rozproszonego światła.

Storczyki falenopsis mogą zakwitnąć o każdej porze roku, choć zwykle ma to miejsce od późnej jesieni do wiosny. Zdarza się, że starsze rozrośnięte rośliny kwitną trzy razy w roku, a nawet bez przerwy, wciąż wypuszczając nowe pąki. Co więcej, kwiaty falenopsisa mogą osiągnąć nawet 10 cm wielkości (choć są też odmiany o kwiatach maleńkich, zaledwie centymetrowych).

Do tych wszystkich zalet dochodzi jeszcze jedna – storczyk falenopsis to roślina, która ma zdolność oczyszczania powietrza z trucizn. A szczególnie z acetonu, chloroformu, formaldehydu – jednego z najczęstszych zanieczyszczeń powietrza.

Formaldehyd znajdziemy m.in. w meblach, klejach, wykładzinach podłogowych, farbach, środkach do czyszczenia, nawet workach na śmieci. Używa się go również mydłach, lakierach do paznokci, dezodorantach, szamponach. W dużym stężeniu działa toksycznie na układ oddechowy, odpornościowy, wątrobę, skórę.

Aceton wykorzystuje się przy produkcji barwników, lakierów, leków, farb, środków czystości. Kojarzy się głównie jako rozpuszczalnik, ale znajdziemy go również w składzie niektórych środków do czyszczenia, np. preparatach do polerowania mebli. Nie jest toksyczny, niemniej jego opary mogą wywołać bóle głowy, podrażnienie błon śluzowych nosa, gardła, ust i oczu, uczucie zmęczenia

Chloroform kiedyś używano go do narkozy, dziś spotykamy go w rozpuszczalnikach farb i olejów, w preparatach do usuwania tłuszczów. Substancja ta\działa drażniąco na skórę i oczy, uszkadza wątrobę i nerki, może doprowadzić do utraty przytomności, zaburzeń rytmu serca, zatrzymania oddechu.

Prawdopodobnie ma też działanie rakotwórcze. Z powyższych względów na opakowaniach produktów, w składzie których znajduje się chloroform zamieszcza się ostrzeżenie dotyczące negatywnych skutków zatrucia tą substancją.

Warto podkreślić, że storczyk storczyk falenopsis jest pomocny również w oczyszczaniu powietrza z obecnego w smogu pyłu zawieszonego – uznanego przez WHO za rakotwórczy. Wszystko dzięki liściom, na powierzchni których stopniowo osadzają się zanieczyszczenia.

Żródło ONET PL

Share