„Pod dachem kościoła…”: Pozwalają spać bezdomnym, oferują im ciepłe koce i masaże

Brak snu jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów zdrowotnych osób bezdomnych. Dzięki projektowi „Gubbio”, 225 potrzebujących może codziennie odnaleźć chwilę wytchnienia i przespać się w bezpiecznym miejscu, pod dachem kościoła.

Projekt Gubbio został założony w 2004 roku przez działaczy społecznych Shelly Rodera i ojca Louisa Vitale, w odpowiedzi na rosnącą liczbę mężczyzn i kobiet mieszkających na ulicach San Francisco.

„Nie zadajemy żadnych pytań, kiedy nasi goście wchodzą do kościołów; w celu usunięcia wszelkich barier, nie ma żadnych kart wstępu ani formularzy przyjęcia. Nikomu nigdy nie odmawiamy; wszyscy są przyjmowani, szanowani, traktowani godnie i z szacunkiem.” – czytamy na stronie projektu.

Dla potrzebujących przeznaczane jest 2/3 powierzchni na tyłach kościoła, w przedniej części o godzinie 12:15 odprawiane są codzienne msze dla wiernych.

„To silne przesłanie dla naszych bezdomnych sąsiadów, oni są częścią naszej społeczności, nie są wypraszani, gdy inni przychodzą się modlić.”

Oprócz miejsca do odpoczynku, kościół oferuje również ciepłe koce, skarpety, zestawy higieniczne oraz masaże głowy, szyi i grzbietu.

Share