Pomimo upływu lat serial cieszy niesłabnącą popularnością wśród widzów. Na czym polega jego fenomen

Pierwszy odcinek kultowego serialu „Świat według Kiepskich” został wyemitowany blisko 20 lat temu. W rolę głowy rodziny, Ferdynanda Kiepskiego, od samego początku wciela się Andrzej Grabowski. Pomimo upływu lat serial cieszy niesłabnącą popularnością wśród widzów. Na czym polega jego fenomen? Na to pytanie odpowiedział serialowy Ferdek Kiepski.

Serial „Świat według Kiepskich” zadebiutował na antenie Polsatu blisko 20 lat temu. Pierwszy odcinek widzowie obejrzeli dokładnie 16 marca 1999 roku. Pomimo tego, że serial spotkał się z krytyką i wieloma niepochlebnymi recenzjami Polacy od razu go pokochali. Przez wiele lat z uwagą śledzili losy rodziny Kiepskich, a także innych mieszkańców kamienicy przy ulicy Ćwiartki 3/4.

Perypetie bohaterów sitcomu to przede wszystkim pasmo szalonych pomysłów, komicznych i abstrakcyjnych sytuacji, a także nieustanne zmagania polskiej rodziny z zepsutym telewizorem, które dostarczają widzom solidnej dawki humoru. A na czym polega fenomen serialu według odtwórcy głównej roli, Andrzeja Grabowskiego?

– My się śmiejemy z Polaków, my się śmiejemy z nas (..)To jest dziwne, że nasi rodacy śmieją się sami z siebie. Ja przypuszczam, że oni sobie myślą: nie, ja taki głupi jak Ferdek nie jestem, na pewno jestem mądrzejszy od Boczka; nie, ja takich głupot bym nie zrobił (…)

Wobec tego widzowie albo lubią oglądać świat, który jest dla nich niedostępny – był kiedyś taki serial „Dynastia”, który się cieszył olbrzymią popularnością, bo tam byli milionerzy, tam były pałace, tam była Ameryka i to ta wielka, bogata Ameryka – albo ludzie wolą oglądać taki serial gdzie jest gorzej tym, o których jest ten serial – powiedział aktor.

Trudno się nie zgodzić z jego słowami. Pomimo upływu lat „Świat według Kiepskich” cały czas cieszy się wysoką oglądalnością. Kultowe teksty wypowiadane przez głównego bohatera, Ferdka Kiepskiego takie jak: „w tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem”, „Halinka, nie uruchamiaj się!”, czy „ważne, żeby zarobić, ale żeby się nie narobić” weszły do języka potocznego i są cytowane przez coraz to młodsze pokolenie.

Premierowe odcinki serialu „Świat według Kiepskich” można oglądać w każdą środę o godzinie 20:05 na antenie Polsatu!

Share