W ten dzień wszyscy mogą bezkarnie objadać się pączkami i faworkami. Kiedy przypada w 2019 roku

Tłusty Czwartek to ulubione święto zarówno łasuchów, jak i osób będących na diecie. W ten dzień wszyscy mogą bezkarnie objadać się pączkami i faworkami. Kiedy przypada w 2019 roku?

Tłusty Czwartek nie ma przypisanej stałej daty. Zależy ona od terminu świąt wielkanocnych i poprzedzającego je okresu Wielkiego Postu, w trakcie którego chrześcijanie pokutują. Podejmują oni różnego rodzaju wyrzeczenia, a te bardzo często dotyczą spożywania pokarmów. Tłusty Czwartek to dla wielu ostatni dzień w tym czasie, gdy mogą sobie pozwolić na coś słodkiego. W tym roku przypada on 28 lutego.

Z okazji Tłustego Czwartku podajemy przepis na pączki.

.

Składniki:

– 1 kg mąki pszennej
– 50 g świeżych drożdży lub 3 saszetki (21 g) drożdży suchych
– 100 – 150 g cukru
– 500 ml mleka
– 6 żółtek
– 1 całe jajko
– 5 – 6 łyżek oleju lub 100 g masła
– pół laski wanilii (lub małe opakowanie cukru wanilinowego)
– 40 ml spirytusu
– sok i skórka otarta z 1 cytryny
– pół łyżeczki soli
– tłuszcz do smażenia
– ulubiona konfitura do nadziania
– cukier puder

Przygotowanie:

Przesiej mąkę pszenną i wymieszaj ją z suchymi drożdżami. Potem dodaj pozostałe składniki (na koniec rozpuszczony tłuszcz). Wyrób ciasto. Możesz pomóc sobie mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego. Uformuj z ciasta kulę. Włóż ją do miski posypanej mąką, przykryj ścierką i pozostaw na 1,5 do wyrośnięcia.

Po tym czasie przez krótki czas wyrabiaj jeszcze ciasto, a potem przejdź do formowania pączków. Każdy pączek powinien mieć ok. 50 g. Odrywaj ciasto palcami. Spłaszcz ciasto i połóż na środek łyżeczkę ulubionej konfitury. Następnie sklej i uformuj kulkę. Gdy zrobisz tak z całą porcją ciasta, przykryj pączki ścierką i pozostaw w ciepłym miejscu do zwiększenia objętości na 20-25 minut.

Smaż pączki w głębokim tłuszczu w temperaturze 175 stopni C. Smaż z jednej i drugiej strony. Potem połóż na papierowy ręcznik, żeby odsączyć tłuszcz. Na koniec posyp cukrem pudrem.

Share